09. 09. 2019.

Rovinj jučer najviše pogođen nevremenom

foto: JVP Rovinj
ROVINJ - Uz jak i olujan vjetar i kišu praćenu grmljavinom, rovinjski vatrogasci su jučer za vrijeme druge smjene odradili čak 15 intervencija. Poslijepodnevna smjena vatrogascima u Rovinju ostat će dugo u pamćenju. Kiša koja je padala cijelo poslijepodne i jak vjetar koji je rušio stabla i skidao pokrovne materijale bili su razlogom zašto su rovinjski vatrogasci jučer imali u vremenu od 16 do 22 sata čak 15 tehničkih intervencija. Zaposlena je bila i policija koja je trebala preusmjeravati promet.

08. 09. 2019.

Vatrogasci spasili zgradu i tri psa od vatre

UMAG - Nešto prije 15 sati, danas su stanovnike Umaga uznemirili zvuci mnogobrojnih sirena. Na intervenciju su izašli umaški vatrogasci koji su primili dojavu o požaru stana. Na mjestu događaja u naselju Moela strava, stan u plamenu, a u njemu su tada bila tri bespomoćna psa. Na svu sreću vatru su obuzdali i spasili pse ali i imovinu od potpunog uništenja. Iako je na fotografijama koje su objavili vatrogasci, vidljivo da je inventar stana uništen, zgrada je spašena, a ljudskih žrtava nije bilo. Osim vatrogasaca i policije na mjesto požara došao je i veterinar koji je pružio pomoć jednome psu zbog problema sa disanjem. Građani su se odmah dali i u akciju prikupljanja pomoći pa se tako na facebooku objavio i broj računa na koji se prikuplja novac za oštećenu vlasnicu stana Ružicu Korenika.

Udruga koja svoje članove potiče na kreativnost

Bjelovar - Projekt koji prepoznaje i Ministarstvo hrvatskih branitelja okuplja preko 40 sudionika iz cijele Hrvatske, a samo podatak da su prošle godine izlagali u preko 40 mjesta, govori da su branitelji sa svojim rukotvorinama rado viđeni gosti u mnogim krajevima domovine. Oni svojim proizvodima upotpunjuju svaki sajam ili izložbu gdje se pojave i u mogućnosti su svoje rukotvorine prilagoditi svakom podneblju u koje dođu. Prošlog vikenda ratni veterani održali su još jednu izložbu svoga stvaralaštva. Na prostoru sajamskog prostora u Gudovcu pokraj Bjelovara, sudjelovali su sa svojim rukotvorinama na najvećem i najposjećenijem poljoprivrednom sajmu u Hrvatskoj, Jesenskom bjelovarskom sajmu. 
Sada već sedmu godinu za redom, udruga Hrvatski ratni veterani iz Bjelovara, okuplja kreativne pojedince ali i cijele obitelji ratnih veterana iz rata za neovisnost Hrvatske na promoviranju njihovih hobi i profesionalnih aktivnosti. Sve te aktivnosti obuhvaćaju volonterstvo i ručni rad te predstavljanje javnosti svega onog što proizvedu od drveta, metala, keramike, stakla i drugih materijala. Desetak volontera udruge kroz tri dana sajma u Bjelovaru, javnosti je prikazalo što sve umiju i mogu napraviti njihove ruke i mašta. Bilo je tu minijatura namještaja, slika i oslikanih predmeta u raznim tehnikama, keramičkih suvenira i slika na drvetu. Najveća im je vrlina ljubav prema Domovini i svome narodu, kaže njihov predsjednik i voditelj projekta Nenad Šantalab koji ih je i na ovoj izložbi obišao i dao im podršku za rad. Šantalab također navodi da je u početcima provođenja projekta zamisao bila da se što veći broj sudionika usavrši i počne samostalno djelovati kroz kućne radinosti ili obrte, mnogi od njih to su i uspjeli, a neki su na dobrome putu da se osamostale. Oni koji to ne uspiju, kroz udrugu će i dalje moći izlagati svoje radove na izložbama, a svi oni koji će imati registriranu djelatnost moći će i od sljedeće godine imati podršku za izlaganja kroz dobivanje prostora za izlaganje uz povlaštene cijene. Od sljedeće godine udruga više neće prodavati rukotvorine na sajmovima već će samo pružati potporu izložbama.

06. 09. 2019.

Istra na bjelovarskom sajmu


Bjelovarski sajam - Poznati u uzgajivač istarskog podolca, Mario Gašparini iz Višnjana na bjelovarski sajam u Gudovcu pokraj Bjelovara doveo je Pistona, svog bika kojeg uzgaja iz ljubavi prema ovoj pasmini, poznatijoj kao Boškarin.

Jesenski sajam u Bjelovaru

Mario Gašparini iz Fabrica kod Višnjana
BJELOVAR- U Bjelovaru je upravo otvoren trodnevni Bjelovarski sajam Prije 27 godina grupa entuzijasta okupljena oko prvog bjelovarsko-bilogorskog župana, prof. Tihomira Trnskog imala je viziju koja se ostvarila osnivanjem Bjelovarskog sajma. Iskoristivši prazninu nastalu uslijed ratnih djelovanja, Bjelovarski sajam pokazao se kao prava prilika za domaće poljoprivrednike koji su na jednom mjestu pronašli sve potrebno za poljoprivredu. Nakon sajma u Novom Sadu i sajma u Gornjoj Radgoni, ovaj se sajam kroz svoje dvije glavne priredbe, Proljetni i Jesenski sajam, profilirao na tržištu pa zato svi koji imaju nešto za ponuditi poljoprivredi i vezanim granama, dolaze to i pokazati u Bjelovar. S druge strane poljoprivrednici iz cijele Hrvatske dolaze rado na sajam koji uz glavnu temu poljoprivrede i izložbu stoke uvijek ima i nešto drugo, ovoga puta to su grijanje i obnovljivi izvori energije, građevinska i komunalna oprema i oprema za hortikulturu. Koliko su organizatori uspjeli u svojoj organizaciji pokazat će rezultati koje očekujemo već u nedjelju. / ing. poljoprivrede Nenad Šantalab /

04. 09. 2019.

Centralni vrtić zasjao novim sjajem

UMAG – Umaški mališani od ove školske godine imaju još jedan prekrasan objekt na raspolaganju. Zahvaljujući investiciji Grada Umaga od preko 4 milijuna kuna od kojih je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku osiguralo 668.000 kuna uređen je tkzv. Centralni vrtić. Radovi koji su izvršeni su značajni za nastavak rada ovog vrtića koji je izgrađen 1975. godine. Zgrada je sada energetski učinkovitija zbog termo izolacije fasade i potkrovlja sa ravnim krovom, novih prozora i vrata te moderne plinske kotlovnice. Uz zamjenu parketa u dvorani i opremanja dijela prostorija, izvedeni su radovi na uređenju pristupnih puteva, okoliša i vanjskih terena koji su sada ugodniji i drastično sigurniji za boravak djece.

Najzaslužniji za ovu investiciju, Grad Umag u svome priopćenju posebno je naglasio sljedeće: „Tako je prvog dana nove pedagoške godine vrtić zasjao u novom plavo-žutom sjaju, a ukupna vrijednost investicije rekonstrukcije, s okolnim radovima, iznosi oko 7 milijuna kuna, a samo je ove godine uloženo gotovo 4 milijuna kuna. Napominjemo kako je projekt uređenja vrtića, koji je prvi put službeno otvorio svoja vrata davne 1975. godine, proveden uz financijski doprinos Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku iz Programa podrške poboljšanja materijalnih uvjeta u dječjim vrtićima u iznosu od 668.073,00 kuna.“.

01. 09. 2019.

Tragedija broda San Marko kod Savudrije


UMAG – U ponedjeljak, 9. rujna, obilježit će se 75. obljetnica od stradavanja broda San Marco i putnika koji su se zatekli na njemu 9. rujna 1944. godine u blizini savudrijske luke. Brod su napali anglo-američki avioni u akcijama za oslobođenje Europe od nacističke Njemačke. Donosim vam neke podatke o brodu i tome događaju za koji se i danas smatra kako je to najveća tragedija koja je pogodila područje današnjeg Umaga tijekom Drugog svjetskog rata. Brod je sagrađen u brodogradilištu Molfancone za kompaniju „Istra-Trieste" 1911. godine. Porinuće je bilo 3. travnja 1911. godine. Za ono vrijeme, moderan putnički brod dužine 50,81 metara, bruto zapremine 276 t i brzine 13,5 čvorova vozio je do 1915. godine na relaciji Trst - Pula i Trst - Piran. Tijekom Prvog svjetskog rata brod je stajao privezan u venecijanskoj luci, a po završetku rata pa sve do 1943. godine vozio je duž zapadne obale Istre. Kobnog jutra brod je krenuo iz Umaga prema Trstu prevozeći 200 putnika među kojima su bili predsjednik općine Umag, Luigi Caneva i prior samostana u Dajli, otac Constantino. Na brod se ukrcalo i pedesetak njemačkih vojnika iz garnizona u Petroviji. Brod je pristao u savudrijsku luku u 7 sati, a dok je bio privezan radi ukrcaja putnika, na nebu su se pojavili anglo-američki avioni koji su prelijetali brod. Nakon što je ponovo ukrcao putnike i isplovio, avioni su se vratili i napali brod. Pod mitraljeskom paljbom kapetan je pokušavao okrenuti brod i nasukati ga na pličinu kako bi olakšao spašavanje putnika. Međutim, kada je uspio okrenuti brod prema pličini, bomba je pogodila krmu, zapovjedni most i dimnjak. Premda je nemoguće sa sigurnošću utvrditi koliko je bilo putnika na brodu, te koliko ih je poginulo ili bilo ranjeno, pretpostavlja se da je tragedija bila kobna za 154 civila, među njima i za predsjednika općine Umag, Luigija Canevu i priora samostana u Dajli, oca Constantina. Napad je prema dostupnim podacima preživjelo oko 60 ljudi. Tih ratnih dana saveznički avioni su naveliko operirali iznad Europe pa se bilježi da je dan ranije, 8. rujna 1944. napadnut i talijanski linijski oceanski brod Rex koji je potonuo u akvatoriju Trsta ( vjerovatno bliže Izoli ) od posljedica napada aviona iz eskadrile 272 RAF-a. Područje Umaga tada je pripadalo njemačkoj Operativnoj zoni Jadransko primorje. Bio je to distrikt nacističke Njemačke na sjevernojadranskoj obali stvoren 1. listopada 1943. godine. Stvorena je od teritorija koji su prethodno bili pod kontrolom fašističke Italije sve do njemačke invazije na nju. Uključivala je dijelove današnjih talijanskih, slovenskih i hrvatskih teritorija. Glavni grad zone bio je Trst. Unutar ove operacijske zone 30. listopada 1943. osnovano je Upravno povjereništvo Sušak-Rijeka koje je imalo posebni status, a obuhvatilo je područje Sušaka, Kastva, Čabra, Krka i Bakra. Treći Reich je uspostavom ove operacijske zone opstruirao uspostavu vlasti NDH na istarskom poluotoku, Kvarneru i bližem okružju. NDH je Zakonskom odredbom o velikim župama od 5. srpnja 1944. namjeravala osnovati veliku župu Rašu. Grad Umag svake godine organizirano obilježava sjećanje na žrtve ovog događaja. / pripremio: Nenad Šantalab /

31. 08. 2019.

Od 12. do 22. rujna najnovije trendove burgera predstavit će dvadesetak burger majstora

ZAGREB - Ako ste planirali neki izlet do Zagreba, evo jedna informacija koju svakako nemojte ignorirati u planiranju svoga putovanja. Manifestacija u čast burgera održavati će se na zagrebačkom Strossmayerovom trgu ove godine od 12. - 22. rujna. Oko dvadeset priznatih majstora burgera iz Zagreba, Osijeka, Ljubljane i Rijeke pokazati će kako oni vide ovu popularnu hranu za ljubitelje mesa i one koji preferiraju samo povrće. Prošle godine, festival se održavao od podneva pa sve do kasno u večer pa isto očekujem i ove godine. Festival je prošle godine imao jaka sponzorska imena, stoga ne bi trebalo izostati dobre ponude i posjećenosti niti ove godine. ( Crobloger )

29. 08. 2019.

Tko je muškarac koji je uzgajao Marihuanu u Bašaniji ?


UMAG – Bašanija je do sada bila poznata po uzgoju lubenica, rajčica, luka, kupusa, krumpira i drugih povrtlarskih kultura. Iako je potražnja za njima dobra i cijene su visoke, to nije bio dovoljan motiv za jednog „poljoprivrednika“ koji se odlučio na manje površine sa visokim prinosom, barem u financijskom smislu. Policijska postaja Umag i Policijska uprava Istarska na žalost u svojim vijestima ne spominju detalje koji su bitni ljudima iz Bašanije. Tako u opće ne znamo inicijale počinitelja niti je li indijsku konoplju sadio na svome zemljištu i da li je stanovnik Bašanije. Zajednica ima pravo znati tko je počinitelj jer se radi o općoj sigurnosti iako se proizvodnja opojnih droga terminološki u policiji svrstava u svoju kategoriju. To za zajednicu nije bitno, ljudi žele znati tko proizvodi i dila drogu među njima. Znamo samo da osoba ima 37 godina i da je muškarac te da ga se sumnjiči zbog počinjenja kaznenog djela. Također znamo da ga je netko odao policiji pa su ga oni jučer ujutro i zatekli pri zalijevanju 37 stabljika indijske konoplje. Stabljike su imale nakon sječe 10.6 kilograma. Počinitelj im je priznao kako je sjemenke indijske konoplje nabavio i posadio.

Coming to the Croatian sea and not bringing a surface dive mask is a first mistake


UMAG BLOG - If you have chosen Croatia for your summer vacation, prepare for your most beautiful holiday. Coming to the Croatian sea and not bringing a surface dive mask is a first mistake. If you only came for sunbathing, this is a complete failure because the reefs in front of your beach are a place that seeks your attention. Once you look through the mask down you will only see things that are so interesting that you will want to stay in the sea all day. You do not need to be experienced or have expensive equipment, even a street mask and cheap fins will be a great choice. If you still get an amateur camera for underwater photography, which may not be an option, you will have plenty of reasons to return to Croatia. Natural beauties are just like people, beautiful, proud and kind, they are all proud people who fought their freedom the hardest way. They had to defend themselves against aggression from Serbia, all in order to be able to enjoy the natural beauties of all the people of the world today. The Adriatic Sea in Croatia is well preserved and in the morning summer days with the sun behind your back you will see life and many interesting sea creatures already in the shallows. Do not forget to bring your own waste, feel free to take the waste of those who are not so friendly to the destination they were in. (With google translate your Crobloger)