15. 01. 2018.

Zbog čega se namjerno uništavaju zajednice Lipe, Brijesta, Trešnje i drugih vrsta iz prirode ?

Najpoznatija Lipa u Hrvatskoj,
Gupčeva lipa koja datira iz vremena 1573.
zaštićeni je spomenik prirode i
spomenik kulture
BJELOVAR – Bjelovarski pčelari javljaju o alarmantnim događajima uništenja stabala Lipe u državnim šumama na području Bilo gore u okolici Bjelovara. Pčelar koji je objavu pustio na Internet član je bjelovarske udruge pčelara Bilogora. U istom postu napisao je kako se sijeku čak i mlada stabla, mlade lipe, promjera 5-10 cm. „To što Hrvatske šume rade sa Lipom zove se EKOCID, jedino gore od toga je indolentnost kojekakvih udruga za zaštitu prirode. Pitam se i pozivam da li je Hrvatski pčelarski savez po tom pitanju nešto poduzeo“ javno proziva autor koji je poznat redakciji. Inače Lipa je hrvatska autohtona paša za pčele i to od vremena kraja zadnjeg ledenog doba. Ilirska plemena i stari Slaveni jeli su lipov med i pili lipovu medovaču, o čemu piše Plinije, Sv. Jeronim pa i Hipokrat. Da ne govorimo o važnosti razvoja i funkcioniranja pčelinje zajednice u vremenu tri tjedna cvatnje lipe kada pčelinja zajednica postiže vrhunac razvoja koji je direktno vezan uz Lipu. Pitanje koje se postavlja je da li ćemo to promatrali prekriženih ruku kao da nas se to ne tiče ili će nadležni nešto poduzeli. Hrvatske šume su javno poduzeće kojemu je povjerena skrb o šumama koje su državno vlasništvo. U mnogim zemljama Europske unije krenuvši od Slovenije do Islanda itekako se vodi briga o autohtonim biljnim vrstama i njihovom eventualnom iskorištavanju. U Austriji je kažnjivo ubirati i vrganje, a kamo li da bi se sjeklo drveće koje je dio stoljetnog i tisućljetnog prirodnog eko sustava. Uz Lipu iz naših šuma nestaje divlju trešnja, javor, jasen, brijest i sve drugo što nije hrast, bukva ili grab, što upućuje na to da od dvadesetak vrsta drveća ostaju svega tri što je potpuno neprirodno. To predstavlja katastrofu za čitav eko sustav šume. / uredio N.Š. / 

14. 01. 2018.

Večeras u Žatiki dvije utakmice Europskog rukometa

POREČ - Danas je Žatika u Poreču rezervirana za dvije utakmice Europskog rukometnog prvenstva. U 18,15 sati započinje utakmica između Austije i Francuske, a iza njih u 20,30 sati igraju Norveška i Bjelorusija. hrvatska se sastaje sa Islandom u Splitu u 20,30 sati.

13. 01. 2018.

Koje utakmice Europskog rukometa možemo vidjeti u Poreču

POREČ - U skupini A koja se igra u Splitu snage će odmjeriti Hrvatska, Srbija, Švedska i Island. Skupina B će u Poreču ugostiti aktualne svjetske i europske viceprvake  Francusku, svjetske viceprvake Norvešku, te Bjelorusiju i Austriju. Zagreb će biti domaćin skupini C koju čine Njemačka, koja je branitelj naslova, Slovenija, Makedonija i Crna Gora, a u skupini D na sjeveru Hrvatske u Varaždinu sastat će se Španjolska, Danska, Češka i Mađarska. Natjecanje počinje 12. siječnja, a prve utakmice igrat će se u Splitu i Poreču dok će se 13. siječnja priključiti Zagreb i Varaždin. Europsko prvenstvo u Poreču otvorit će Bjelorusija i Austrija (18:15) te Francuska i Norveška (20:30) što će biti repriza finala Svjetskog prvenstva koje se 2017. održalo u Francuskoj.

Dani školjaka od sredine veljače do sredine ožujka

UMAG - Užitak u slasnom morskom zalogaju gurmani imaju prigodu iskusiti na Danima školjaka koje na području sjeverozapadne Istre, od 14. veljače do 20. ožujka 2018. godine organiziraju turističke zajednice Umag, Novigrad, Brtonigla i Buje. U ponudi restorana naći će se maštoviti meniji na bazi školjaka. Kulinarske delicije sljubljivat će se s vrhunskim lokalnim vinima i maslinovim uljima po kojima je ovaj kraj nadaleko poznat.

11. 01. 2018.

U Zambrantiju, Bašaniju i Savudriju zobilazno

UMAG - U jeku javnih radova i izgradnje bolje nam budućnosti još jedan cestovni pravac od danas je zatvoren za sav promet. Od 11.01.2018. god od 08:00 sati do 18.05.2018. god. do 17:00 sati zbog radova bit će zatvorena dionica državne ceste DC75 Zambratija-Umag kod ulaza u kamp Stella Maris. Obilazak za vozila do 8t ukupne mase je preko Murina (LC50004), a za vozila preko 8t ukupne mase je preko Sv. Marije na Krasu (ŽC5003).

Novi osvrt našeg gosta. Dušu svakoga sustava čine ljudi, radnici i njihov menadžmet

UMAG - Što se to promijenilo od prošle godine kada sam boravio u Adriaticu i depandansi Jadran, a vrijeme provodio , uglavnom, na Punti. S opravdanim razlogom. Skromniji smještaj , pak, nenadana ali posve ugodna toplina. U svakom kutku , vidio se potpis hotelske domaćice Venine, vrlo angažirane osobe. Da,opet ću je istaknuti. Simpatična i draga osječanka jednostavno uživa u svom poslu , a svoj odnos s gostima gradi na povjerenju i prijateljstvu. Bez nje puno toga ne bi valjalo. Omiljena je kako u dječjem tako i radnom okruženju. Svakako da je njena najveća prednost u povezivanju naučenog sa stvarnim životom i poslovnim svijetom. No, ove godine je samo kratko bila u Istraturistu, a njene ogledne sobe u Sipru bile na ponos i diku svih silnih šefova. Kadroviranje tvrtke nije jača strana, a to je iskoristila konkurencija ponudivši ugovor, prihvatljivijeg sadržaja. Greška je bila olako pustiti vrijednu djelatnicu,  a to je bogme i više nego primjetno. Šteta za hotelsku kuću i goste kojima će teško i suvislo pojasniti novonastalu situaciju. Ah, da, studentska radna snaga – mjera je kratkoročnog daha. Kako se može zatvarati oči pred takvim činjenicama?

Depandansa Jadran , smještena je na ekskluzivnoj poziciji koja gostima osigurava toliko željeni mir i tišinu. Prehrana u

10. 01. 2018.

Umag je trenutno u zimskom snu

UMAG - Početak Nove 2018. uobičajen je kao i svaki prijašnji do sada. Osim javnih građevinskih poduhvata na prometnicama Grada Umaga i ubrzanoj izgradnji u zoni Marketi sve ostalo je u zimskoj letargiji i ništa se ne događa. Buđenje je najavljeno za 15. siječnja kada će sve živnuti. Mnogobrojni servisi i trgovine uzeli su si zasluženi odmor nakon naporne sezone i jedva su čekali školske zimske praznike kako bi utonuli u zasluženi spokoj i mir prepuštajući se mislima kako još više zaraditi na sljedećoj sezoni. Srećom smo se izvukli iz sudjelovanja u Europskom rukometnom prvenstvu.

09. 01. 2018.

Hrvatska i Slovenija ostaju same

foto: Rino Gropuzzo
UMAG - Ostaju li Hrvatska i Slovenija doista same u rješavanju spora oko granice teza je koju obrazlaže Ivan Jakovčić. Jakovčić drži do teze kako Hrvatska strana nije dovoljno dobro izlobirala to pitanje ostalim članicama Europske unije što će dovesti do pitanja ulaska Hrvatske u schengenski prostor. "Ako ćemo imati kaos u Savudrijskoj vali, kao što neke nevladine udruge najavljuju, onda ćemo imati kaos i u europskim medijima – a to sigurno nije na dobrobit Hrvatske. Nastavi li se ignoriranje čitave ove situacije od EU i prepuštanje medijima i nevladinim udrugama te, na kraju krajeva, samo Hrvatskoj i Sloveniji, sigurno je da rješenja neće biti, a problema će biti napretek", zaključio je Jakovčić. 

05. 01. 2018.

Uskoro počinje borba za otimanje kupaca

UMAG - Nakon zatvaranja trgovine Getro u Umagu u poslovnoj zoni Ungarija, kupci s područja grada Umaga na raspolaganju imaju solidne trgovine mješovitom robom, Plodine, Kaufland, Konzum i nekoliko lokalnih marketa te samo jednu mesnicu sa većinom domaćim mesom. Uskoro će početi pravo otimanje za kupcima s područja Umaga koje iskreno u domaćim snagama ne broji više od 10-tak tisuća platežno sposobnih klijenata. U poslovnoj zoni Marketi ubrzano se dovršava trgovina SPAR i LIDL te jedna nova benzinska postaja. Svi oni će se boriti za svakoga kupca i to ne samo u segmentu robe koju umageži popularno zovu "špeža" već i dijelom u niši igračaka, odjeće, elektronike ali i ništa manje važnom pekarskom sektoru gdje u opasnost dolaze lokalne pekare od kojih su rijetke one sa povoljnim i kakvoćom zadovoljavajućim proizvodima. I moja stranica se potajno nada koristi od ovog tržišnog natjecanja gdje očekujem oglasivače bilo direktno ili preko googlovog Ads programa. /n.š./

04. 01. 2018.

Gradonačelnik Pule podržava dijalog i poziva slovensku vladu na smirivanje stanja

PULA – „Pozivamo slovensku vladu da smanji tenzije te da ne poduzimaju nikakve jednostrane mjere. Ljubljana i Zagreb trebali bi poslušati što o svemu misle građani koji žive na Bujštini koji su izravno pogođeni ovom situacijom. Jedino ispravno i jedino moguće rješenje ovog graničnog spora jest dijalog. Pozivam sve strane da se ponašaju odgovorno i razumno i što prije sjednu za stol kako bi naši sugrađani koji žive na tom području, a posebice naši ribari mogli nastaviti normalno živjeti“ rekao je u Puli Boris Miletić gradonačelnik Pule osvrnuvši se i na neke medijske istupe za koje on misli da su huškački i ne doprinose nastaloj situaciji. / izvor: nasabujstina.com /