UMAG - Može li Grad Umag doći na listu nepoželjnih gradova za kandidiranje projekata koji se sufinanciraju iz Europskih fondova? O izlasku gradske tvrtke 6. Maj i njihovom dosadašnjem sudjelovanju u projektu sa EU financiranjem, Obzor 2020 saznao sam nakon što mi se obratila grupa nezadovoljnih poduzetnika koji sebe smatraju zakinutim za sredstva koja su uložili u dosadašnji angažman. U samom projektu sudjelovalo je 12 renomiranih partnera iz 7 država. Slovenski dio projektne ekipe uključio se u projekt sa ulogom partnera tvrtki 6. Maj radi realizacije ideje o zbrinjavanju građevinskog otpada i istraživanjima koja bi se financirala iz projekta u svrhu upotrebe tog materijala za daljnje korištenje. Nakon 18 mjeseci provođenja projekta i njegova predstavljanja po svijetu, a na opće iznenađenje partnera, dolazi do bojkota od strane menadžmenta tvrtke 6. Maj. U projektu su i svi Gradovi i Općine kojima tvrtka 6. Maj pruža komunalne usluge pa problem postaje širi i navodno šteti ugledu ne samo uključenih jedinica lokalne samouprave već i cijele Hrvatske pred europskim institucijama. Vrijednost projektnih aktivnosti bila je planirana na oko 700 000 eura i osim izgradnje deponije trebale su se obaviti i tri pilot demonstracije na temu izgradnja cesta, obnova degradiranog područja i izgradnja betonskih blokova. Nakon 18 mjeseci sudjelovanja u projektu, 6. Maj d.o.o., iznenada napušta projektni konzorcij i prestaje provoditi projekt. U siječnju 2020. 6. Maj pismeno o tome javlja koordinatoru, Slovenskom institutu građevinarstva, gdje ga upoznaje o svom izlasku iz projekta te Europskoj komisiji dostavlja lažnu izjavu o troškovima koji su nastali tijekom provedbe projekta. Zbog sumnje na izvršenje kaznenog djela, o događaju su navodno poslane kaznene prijave hrvatskom USKOK-u ali i OLAFU, Europskom uredu za borbu protiv prijevara, a to bi ako je istina dovelo do nesagledivih posljedica za ugled Grada Umaga. S druge strane priče saznao sam da je 6. Maj doista napustio projekt te da sa aktivnostima za zbrinjavanje građevinskog otpada nastavlja samostalno uz pomoć gradske razvojne agencije, dok u ponašanju dijela partnera vide neiskrene namjere i pokušaj izigravanja dogovora. Zaključiti se može samo jedno, to jest ostaje konstatacija iz točke 3.1.5.4 ( Građevni otpad ) Plana gospodarenja otpadom Grada Umaga 2017 - 2022 : "Na području Grada Umaga nema uređenog odlagališta građevnog otpada. Odlaganje građevnog otpada u Gradu
Umagu nije u potpunosti riješeno jer još uvijek nije izgrađeno reciklažno dvorište građevnog otpada niti je
uspostavljen rad odlagališta građevnog otpada. Isto tako nije izgrađen i ne postoji centar za sakupljanje, obradu i
zbrinjavanje građevinskog otpada. Gradska uprava Grada Umaga ima u planu urediti centar i odlagalište
građevinskog otpada. Za zbrinjavanje građevinskog otpada na području Grada Umaga osigurana je lokacija
Valdemat. Prema zadnjim podacima izgradnja navedenog odlagališta još nije zaključena i u tijeku su aktivnosti za
izgradnju i početak rada." (n.š.)
12. 02. 2020.
09. 02. 2020.
Lavice u mrežu uhvatile 30 golova
UMAG - Na veliko razočarenje domaće publike, a i njih samih, ŽRK Umag je u posljednjoj utakmici u Umagu dobio 30 golova od ŽRK Split 2010. Do polovice drugog poluvremena domaća ekipa dobro se nosila s rezultatom ali gostujuće cure su nakon toga napravile razliku koja je bila nedostižna za Lavice iz Umaga. Uspjele su dati 26 golova što je bilo premalo jer s druge su strane primile 30. Dosta slab učinak golmanica i obrane, ekipu je doveo do poraza. Ipak ekipa je pokazala dozu agresivnosti i uigranosti što protiv splićanki nije bilo na dovoljnom nivou. Splićanke su na kraju pobjedu proslavile pjesmom dok su lavice otišle pognute glave.
08. 02. 2020.
Benzinska i kasino kod osnovne škole
![]() |
| Porta Tipografija Umag |
UMAG - Prema svemu sudeći Umag će uskoro biti bogatiji za još jednu novu benzinsku stanicu i veliki kasino. Na prostoru gdje se sada još uvijek mogu vidjeti ostaci Tipografije uskoro bi se trebala početi graditi benzinska postaja, a tik uz nju, gotovo 30 metara od ograde osnovne škole niknuti će grandiozni Kasino. Pripreme za to su već u punom jeku jer grad sređuje prostor koji je prodao za tu namjenu. Javni interes više nije cesta koja je sa kolodvora godinama izlazila na ulicu J. Rakovca iza autobusne radionice jer parcela treba investitorima koji uz školu grade ni više ni manje nego li Kasino. Nova staza koja će prolaziti između benzinske i kasina svakako će biti od koristi djeci koja tim putem svakodnevno prolaze u školu. Ideja da se tu odobri izgradnja kasina nikome nije draga niti razumljiva iako je pronađena rupa u zakonu, naime ulaz u školu cestom je daleko od ulaza u kasino, a to što su parcele gotovo jedna uz drugu nema veze ?! No valjda je to u cilju napretka i nečijeg prosperiteta pa obični ljudi s tim ne bi trebali razbijati glavu, ima tko misli za njih ! Peticije su već počele, a koliko će uroditi plodom za sada nije izvjesno. Mi ćemo i dalje rado slušati vaše probleme i o tome pisati, a odgovorne molimo da i zbog toga razmisle što čine za sve nas. ( n.š. )
24. 01. 2020.
Često zaboravljamo da naš pametni mobitel ima i funkciju telefona
UMAG – Mnogo mojih prijatelja ali
i ja osobno iskusili smo puno puta kontaktiranje oglasa koji nisu bili dovoljno
dobro sastavljeni. Pojavom facebooka ponudila se mogućnost oglašavanja svima i
svugdje. Često puta, rekao bih prečesto ti oglasi nisu uopće učinkoviti. Razlog
je jednostavan, oglasi nemaju sve što bi trebali imati, a kontakt s oglašivaćem
je gotovo nemoguć ako nema broja za kontakt. Taj problem je posebno zanimljiv
kada ste u pokretu, često i u drugom mjestu gdje pokušavate doći do prodavača koji nešto
prodaje, a on nije na mreži. Tada je broj za kontakt presudan da bi kupac došao
do vaše „robe“. Zato kada sastavljate svoj oglas i nudite svoju uslugu
razmislite kako to drugi vide i da li dobivaju dovoljno jasnu sliku što vi
zapravo nudite. Kontakt broj u svakom slučaju nije na odmet, rekao bih da je
zapravo neophodan. Pri tome pogledajte i što pojedini administratori grupa ili
oglasnika zapravo dopuštaju na svojim stranicama jer oni ta pravila
prilagođavaju upravo skupini koja tamo ima svoje određene potrebe i navike. Ako
vam takva mjesta nisu zanimljiva bilo bi korektno zaobići te grupe jer
administratori će vas ionako isključiti pa nećete moći vidjeti oglase u tim
grupama. Razmislite o svom pametnom telefonu, on nije samo računalo koje vas spaja s mrežom, on je i dobri stari telefon koji neće izumrijeti bez obzira na napredak tehnologije i često je jedini način da s nekim kontaktirate. ( n.š.)
22. 01. 2020.
Jeste li razmišljali postati barmen - Besplatna edukacija
UMAG - Znate li kako se do 31.01. možete prijaviti na tečaj za barmene u Umagu. Osobno to možete svakoga radnog dana u učilištu od 08 do 20 h, telefonskim putem na broj 052-741-116 ili pak informacije zatražite mailom na info@uciliste-umag.hr. ( n.š.)
Platak si osigurava sve veće ocijene
PLATAK - Goranski sportski centar d.o.o. objavio je danas kako su staze Radaševo 1, žićara i traka Radaševo otvorene od 9 - 16 sati te da će biti i noćnog skijanja od 19 - 22 sata. Također su objavili i cjenik usluga po pojedinim kategorijama koje, mora se primjetiti nisu baš popularne. Povod tome je puštanje u rad topova za izradu snijega koji su proteklih tjedana testitrani pa su uspjeli napraviti dovoljno snijega potrebnog za funkcioniranje skijališta. Današnji dan smatra se kao prekretnica u povijesti izletišta. Skijaši , snowborderi i sanjkaši sada imaju mogućnost koristiti skijalište u gotovo punoj snazi i time produžiti ovu po snijegu mršavu sezonu. I sami se uvjerite u stanje na stazi tako da posjetite njihovu web stranicu i pogledate web kamere. ( n.š. )
21. 01. 2020.
„UMAG OPEN 2020“ - Volleyball in Umag
Umag - 12. Umag Open, odbojkaški turnir posvećen rekreativnoj i veteranskoj odbojci održat će se u Umagu 25. siječnja. Turnir koji ima međunarodni karakter okupit će 60-tak ekipa u svim kategorijama. Sudionici će biti iz 5 zemalja, Bih, Italije, Hrvatske, Slovenije i Srbije. Tradicionalni organizator i nositelj projekta je Muški odbojkaški klub Umag.
Ljubitelji kobasica i kolača došli na svoje
MARUŠIĆI - Turistička zajednica Buje organizira završno druženje proizvođača kobasica, Luganigadu 2020. Manifestacija će se održati u mjestu Marušići, u subotu 1. veljače s početkom u 19 sati. U isto vrijeme održat će se i izložba kolača, a u nedjelju se planira s početkom u 10,30 sati MTB rekreativna biciklijada i pješačenje Kornarijom dok u 14 sati počinje Mega Fritaja.
20. 01. 2020.
05. 01. 2020.
Rekordni broj nevažećih listića
Rekordni broj bojkotiranih
listića na nekim izborima, ne samo u Hrvatskoj nego i u poznatoj izbornoj
praksi u svijetu, govori o pojavi koja se ne bi trebala zanemariti niti u
jednoj demokraciji. U postotku nezadovoljstva sa blizu 5 % od ukupno upisanih
birača bili su oni u Požeško slavonskoj, Brodsko posavskoj županiji, Gradu
Zagrebu, Splitsko dalmatinskoj, Zagrebačkoj, Osječko baranjskoj, Vukovarsko
srijemskoj i drugim županijama. Glasači u inozemstvu, Međimurskoj i Istarskoj županiji najmanje su bojkotirali ove izbore. Na
ovim izborima gdje se odazvalo 2 052 379 glasača, bilo je čak 89 415 nevažećih
listića što je 4,35 % od ukupnih listića. Iako se čini kao malo, to je i te
kako znatan znak ogorčenosti sa sadašnjim stanjem u Hrvatskoj. Na strani Zorana
Milanovića u ovim izborima je bilo čak 13 stranaka, dok je na strani Kolinde
Grabar Kitarović bilo samo 4. ( n.š. )
Pretplati se na:
Postovi (Atom)








