UMAG - Stanica za tehnički pregled vozila u Umagu "Euro Daus" u Novigradskoj ulici 26 jedina je stanica za tehnički pregled u Umagu. Sukladno novim mjerama koje su nastupile na snagu od danas, ponedjeljak 11. svibnja određeno je i novo radno vrijeme za prijem stranaka. Rad se tijekom tjedna organizira u dvije smjene i to: prva smjena od 7 do 14 sati te druga smjena od 15 do 20 sati. Radno vrijeme subotom će do daljnjega biti od 7 do 13,30 sati.
11. 05. 2020.
08. 05. 2020.
Nakon šest godina napokon izvađena olupina iz umaške luke
UMAG – Od naizgled jednostavnog rješenja,
došlo je do upravne i pravne trakavice duge više od sedam godina. Nakon šest
godina napokon je izvađena olupina kočarice iz umaške luke koja je narušavala
ne samo ugled luke već i ugled Umaga kao turističkog mjesta. Još 2015. godine portal
24.sata objavio je članak u kojemu slikom i riječju govori kako je olupina u
luci ruglo za Umag. Tada su podsjetili da je Brod Grota umaškog ribara Morena
B. potonuo u studenom 2014., iz neutvrđenih razloga na 3,5-metarsko dno umaške
luke. Kako se brod nalazio nekoliko desetaka metara od pomorskog međunarodnoga
graničnog prijelaza Umag pomorci su svi
od reda upozoravani na opasnost u luci Umag.
Zbog poreznog duga, problem je na kraju pao na
leđa Lučke uprave. Tada se planiralo brod rastaviti i dijelove izvući van što
nije učinjeno sve do prije nekoliko dana. U među vremenu je Grad Umag osigurao
sredstva kojima je brod izvađen iz mulja i dignut u plovno stanje te dotegljen do
obale gdje je stajao sve do njegova vađenja na suho prije nekoliko dana. Veliku
ulogu u sve ukupnoj akciji imao je Grad Umag kojemu je i bio najveći interes
zbrinuti ostatke 20 tona teškog broda. Dizanje broda s dna i tegljenje do obale
odradilo je umaško poduzeće za podvodne radove Aquatic d.o.o., KARBARUS d.o.o.
iz Rijeke i brodska dizalica "ZVONKO". Prije nekoliko dana vađenje ostataka organizirano je u organizaciji Grada Umaga. (n.š.)
Zbog poreznog duga, problem je na kraju pao na
leđa Lučke uprave. Tada se planiralo brod rastaviti i dijelove izvući van što
nije učinjeno sve do prije nekoliko dana. U među vremenu je Grad Umag osigurao
sredstva kojima je brod izvađen iz mulja i dignut u plovno stanje te dotegljen do
obale gdje je stajao sve do njegova vađenja na suho prije nekoliko dana. Veliku
ulogu u sve ukupnoj akciji imao je Grad Umag kojemu je i bio najveći interes
zbrinuti ostatke 20 tona teškog broda. Dizanje broda s dna i tegljenje do obale
odradilo je umaško poduzeće za podvodne radove Aquatic d.o.o., KARBARUS d.o.o.
iz Rijeke i brodska dizalica "ZVONKO". Prije nekoliko dana vađenje ostataka organizirano je u organizaciji Grada Umaga. (n.š.)21. 04. 2020.
Povučena zabrana loženja na otvorenom prostoru
UMAG - Vatrogasci JVP Umag izdali su na svom FB profilu priopćenje u kojemu stoji kako će od 22. travnja biti omogućeno loženje vatre na otvorenom prostoru. Za svoju nakaknu loženja vatre potrebno je sukladno propisima to javiti vatrogasnoj brigadi na telefonski broj 741 - 125 onoga dana kada to namjeravate učiniti. Vatrogasci će vam proslijediti potvrdu na vaš Viber ili Whatsapp profil. Uz poštivanje mjera sigurnosti kod spaljivanja korova ili loženja vatre na otvorenom dopušta se nakon privremene zabrane ova aktivnost.
19. 04. 2020.
ATP Croatia Open u Umagu - otkazan ?
UMAG – Međunarodno prvenstvo Hrvatske u tenisu, ovogodišnji ATP Croatia Open planiran je u terminu od
17. do 26. srpnja. Iako je do početka turnira ostalo 89 dana još uvijek nije
poznato da li će se turnir po prvi puta u svojoj 30 godišnjoj povijesti i
održati. Iako je olimpijska godina sada definitivno otpala i prebačena je u
sljedeću, teniski bi kalendar također zbog pandemije Covida-19 mogao biti
rijedak. Wimbledon je prebačen za 28.6.2021., a US Open još uvijek računa na
24. kolovoz za svoj početak. Što bi
moglo zadesiti Umag? U organizaciji turnira računaju na majku povijest koja
je u najtežim godinama umaškom turniru donosila ono najbolje. Da li će tako
biti i ove godine teško je reći. Na službenoj stranici turnira nema nikakvih
obavijesti pa im nisam niti slao upit računajući na to da trenutno ni sami ne
znaju što napraviti. (n.š.)
18. 04. 2020.
Istra od ponedjeljka ponovno jedna regija
UMAG – Grad Umag danas je na svome FB profilu objavio potvrdu vijesti kojom se potvrđuje da će od ponedjeljka, 20. travnja kretanje po Istri biti omogućeno bez propusnica. Naime, epidemiološka situacija u Istri dopušta ukidanje mjera ograničavanja kretanja na području Gradova i Općina u kojima se trajno živi. To ne znači da se od ponedjeljka trebamo razmiliti na sve strane i nepotrebno kretati, već da za određene poslove i potrebe možemo bez zapreka putovati unutar Istarske županije. Ostale mjere i preporuke ostaju na snazi do daljnjeg.
14. 04. 2020.
Na Bujštini i dalje potrebne propusnice
UMAG - Koordinacija stožera
Civilne zaštite za područje Umag, Buje, Novigrad, Brtonigla, Grožnjan i Oprtalj
obavještava da ostaje na snazi obveza posjedovanja propusnica za kretanje izvan
granica pojedinog Grada, odnosno Općine, na području sjeverozapadne Istre. S
obzirom da Odluka ostaje na snazi, iz stožera mole sve one koji imaju nužnu
potrebu za napuštanjem Grada Umaga da kroz sustav e-propusnice podnesu zahtjev
koji će, ukoliko bude opravdan, biti odobren u vrlo kratkom roku.
13. 04. 2020.
Hierophis viridiflavus carbonarius ( Western Whip Snake ) Crna poljarica u narodu poznata i kao žuto-zeleni gu, crnica, crni gu, crni gad
![]() |
| foto: Nenad Šantalab |
UMAG – Proljeće i topli dani na svjetlo su izvukli i većinu zmija. Ovih dana često ćemo vidjeti Crnu poljaricu pa vam donosim većinu dostupnih podataka za ovu zmiju koju sam i sam susreo ovih dana u naselju Zambratija kod Umaga. Ovaj prekrasni gmaz obitava u Hrvatskoj u Istri i Kvarneru, Primorju, otocima Krku, Velom Brijunu, Susku, Palagruži itd. Najviši nalaz u RH je u Lici (Krasno, 1340 m), a najjužniji je kod Baških Oštarija. Odrasli primjerci su do 150 cm, ponekad duži.
08. 04. 2020.
Nakon Uskrsa odluka o slobodi kretanja na Bujštini
UMAG - Sukladno zamolbama stožera
Civilne zaštite Istarske županije te gradskih i općinskih stožera s podrčja
Bujštine, stožer Civilne zaštite Republike Hrvatske dopušta mogućnost da više
jedinica lokalne samouprave mogu potpisati Sporazum o zajedničkom i
koordiniranom djelovanju svojih općinskih i gradskih stožera CZ-a. Na tome putu
su Grad Buje, Grad Novigrad, Grad Umag, Općina Brtonigla, Općina Grožnjan i
Općina Oprtalj. Upravo je na području nekih od ovih JLS-e zabilježeno najviše slučajeva
zaraze virusom na razini Istarske županije pa je zbog toga odlučeno da se liberalniji
režim kretanja na području spomenutih gradova i općina primijeniti tek nakon
Uskrsa. Točnije, situacija će se ponovo razmotriti u danima nakon Uskrsa, a sve
buduće odluke donosit će se isključivo u skladu s mišljenjem epidemiološke
struke i uz konzultaciju sa stožerom Civilne zaštite Istarske županije.
07. 04. 2020.
Od sutra omogućeno slobodno kretanje građana bez propusnica na širem području pojedinih gradova u Istri
POREČ –
Radio Poreč javlja da je Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske uvažio traženja
gradonačelnika Buja, Buzeta, Labina, Novigrada, Pazina, Poreča, Pule, Rovinja i
Vodnjana te Istarske županije da se ukine izdavanje propusnica za područja
nekadašnjih općina. Radi se zajedničkoj koordinaciji obavljanja poslova i
aktivnosti na svojem integriranom području. JLS-e će ustrojiti Koordinaciju
Stožera civilne zaštite s tog područja i koordinirano djelovati u mjerama i
aktivnostima na suzbijanju epidemije koronavirusa (COVID-19), u okviru Stožera
civilne zaštite Istarske županije. To od srijede, 8. travnja 2020. omogućava,
prilagodbom nacionalnog sustava e-Propusnica, slobodno kretanje građana unutar
područja jedinica lokalne samouprave koje su potpisale zajednički Sporazum. U
slučaju Poreča, propusnice više nisu potrebne za kretanje unutar područja bivše
Općine Poreč u koju je spadao grad Poreč te općine Vrsar, Funtana, Tar-Vabriga,
Kaštelir-Labinci, Vižinada, Višnjan i Sv. Lovreč. U potpunosti se podržava rad i mjere
Nacionalnog stožera civilne zaštite u cilju zaštite zdravlja građana, međutim,
s obzirom na otežanu situaciju, odnosno nemogućnost izdavanja elektronskih
propusnica i velik broj upita i nepoznanica oko izdavanja istih, ova će odluka
itekako pomoći građanima Poreštine u svakodnevnom funkcioniraju, Ipak,
najvažnije je od svega je da ostanemo svjesni težine situacije te da postupamo
odgovorno. Ovo je mjera koja ljudima treba olakšati nabavku hrane, lijekova,
goriva, obilazak starijih i nemoćnih, ova mjera nije poziv na druženje,
roštilje, proslave. Ne dopustimo da se pretjeranim opuštanjem vratimo u još
strože i restriktivnije mjere, kažu u objavi.
04. 04. 2020.
Kompostiranje
KOMPOSTIRANJE
- Kompostiranje je najprihvatljiviji način
zbrinjavanja organskog otpada. Radi se o prirodnom postupku biološke razgradnje
organskih materijala kojim nastaje prirodno gnojivo bogato hranjivim tvarima –
kompost. Kompost poboljšava kvalitetu i strukturu tla, čini ga prozračnijim i
vlažnijim, povećava mikrobiološku aktivnost tla, obogaćuje ga hranjivim
sastojcima te povećava otpornost biljaka na nametnike i bolesti.
Za
kompostiranje nije potreban veliki prostor. Kompostirati možete bilo gdje u
vrtu ili dvorištu pa čak i na balkonu. Veličina hrpe trebala bi biti oko 1
metar visine i širine, a dužina ovisi o količini otpada kojim raspolažete.
Mjesto
za kompostnu hrpu treba biti zaštićeno od vjetra i jakog direktnog sunca, a
treba izbjegavati i mračna i hladna mjesta i mjesta na kojima se skuplja voda.
Stoga je najpogodnije mjesto za kompostiranje u nekom sjenovitom kutu
vrta/dvorišta na dobro ocjeditom tlu.
Kompostirati
možemo u slobodno stojećoj hrpi, hrpi ograđenoj drvom, ciglom, žicom ili u
specijalnim komposterima koji se mogu kupiti u trgovini. Materijal za
kompostiranje nikad se ne stavlja u rupu u tlu, jer će zbog nedostatka kisika
doći do truljenja i neugodnog mirisa.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)










