29. 10. 2020.

Pas izgrizao poštara u Puli, u Čepljanima temperamentna doga ne voli druge srodnike

Dogo argentino

UMAG – Ovih dana policija je imala intervencije kod vlasnika pasa koji su ih držali bez nadzora. Zabilježena su dva događaja od kojih je jedan u Čepljanima kod Umaga, a drugi na Puljskoj cesti u Puli. U Čepljanima je pas pasmine Argetinska doga istrčao iz dvorišta i napao druga dva psa. U Puli je nastradao poštar kojeg je pas ugrizao za nogu. Vlasnici su zaradili prijave zbog držanja pasa bez nadzora pa se oglasila i policija koja savjetuje kako bi se spriječili ovakvi i slični događaji. Policija savjetuje ali i upozorava građane da vode računa o svojim životinjama te da ih drže pod nadzorom. Osim što su dužni držati životinje u adekvatnom prostoru i osigurati im mogućnost kretanja, vlasnici su dužni poduzeti i određene mjere sigurnosti kako njihovi ljubimci ne bi ugrožavali ljude i tuđe životinje. Dakle, potrebno je da vlasnici pasa zbog ograničavanja slobodnog kretanja životinje i sprječavanja mogućeg nasrtaja na druge životinje ili ljude, posebice djecu, prilikom šetnje koriste povodac za životinje i brnjicu ukoliko se radi o psima opasnih pasmina ili opasnog karaktera.
  

24. 10. 2020.

Družina koja nije došla do zlatnog runa ali je slavnija i bogatija od svojih starogrčkih predaka

Argonauti iz Bjelovara

UMAG – Tko su zapravo Argonauti koji su danas uplovili u savudrijsku luku. Porijeklo Argonauta seže u staru Grčku kada je grčki  junak Jazon i njegova družina zaplovila lađom Argo prema zemlji Kolhidi na obali Crnog mora. Oni su htjeli bogatstvo i slavu do koje su htjeli doći krađom zlatnog runa. Jazon se u Kalhidi zaljubio u Medeju, kćerku kalhidskog kralja koja mu je uzvrativši ljubav pomogla ukrasti zlatno runo, no kad su se uputili doma, bogovi s Olimpa koji nisu bili naklonjeni ovoj ekspediciji poslali su vjetrove koji su ih bacili u suprotnom smjeru. Kolhiđani su otkrili krađu, te se uputili za bjeguncima. Budući da su im bili za petama, Jazonu i prijateljima nije preostalo ništa drugo nego da skrenu u rijeku Dunav, potom i u Savu, pa pritokama otploviti dalje. Vidjevši da nemaju kamo, dignuli su svoju lađu iz mora, stavili su je na ramena, pa su kopnom stigli preko Istre do Kvarnera, gdje su vratili lađu u vodu, te nastavili bijeg. Od posljedica njihova puta i sukoba sa progoniteljima koji su ih pratili cijelo vrijeme danas Cres, Lošinj, Medveja i Pula zahvaljuju na svojim imenima. Tako, stoji u legendi. Bjelovarski team ARGO, Argonauti imaju sasvim drugu priču koja je povezana sa Maratonom lađa na Neretvi. Oni su sportska udruga osnovana 2006. godine u Bjelovaru. Argonauti nastupaju na veslačkim utrkama poput Maratona lađa. Organiziraju i vlastite veslačke projekte. O njima je snimljen i dokumentarni film"Zlatno runo - Argonauti s ribnjaka". Argonauti već godinama nastupaju na Maratonu lađa na Neretvi, na kojem su pobijedili 2016. godine i postali sportski hit i brend prepoznat diljem Hrvatske. ( crobloger )

Veslače u luku dopratili savudrijski ribari

Argonauti uplovili u Savudriju, foto:crobloger
UMAG - Bjelovarski veslači, Argonauti sretno su stigli u Savudriju nakon šest dana veslanja. Krenuli su u ponedjeljak sa krajnjeg juga iz Privlake i došli na krajnji sjever hrvatske jadranske obale u Savudriju. "12 + žigosanih" veslalo je naizmjence u kajaku šestercu po danu ali i po mraku. Sa humanitarnim ciljem ali i kao priprema za njihov planirani izazov, trku na Havajima nagodinu bjelovarski Agronauti postigli su pravi i povijesni uspjeh. Još nije zabilježeno da je netko sa kajakom šestercem odvezao ovu turu. No, iako prvi na ovoj ruti, Argonauti nisu i jedini koji su pod ovim imenom plovili ovdašnjim rijekama i morem. Prema grčkoj legendi ratnici istog imena već su viđeni na ovim prostorima. kako i gdje saznajte sami pretraživanjem interneta. Kako i priliči pravom domaćinu, a to su u Savudriji svakako nadaleko poznati ribari, ribarske brodice su otišle u susret veslačima i njihovoj pratnji te ih sigurno uveli u Savudrijsku luku gdje su se dočeku pridružili prijatelji, mještani i predstavnici Grada Umaga na čelu sa gradonačelnikom Vilijem Bassaneseom. ( foto i tekst: crobloger ) FOTO I VIDEO ALBUM SA DOGAĐAJA POGLEDAJ NA MOME FACEBOOK ALBUMU ARGONAUTI

21. 10. 2020.

Argonauti iz Bjelovara kanuom krenuli s juga na sjever Jadrana, Savudriju


SAVUDRIJA – Kao što su i najavili, Argonauti iz Bjelovara već tri dana veslaju Jadranom u 13,5 metarskom kanu šestercu. Krenuli su iz Privlake prema Savudriji u ponedjeljak ujutro i već prvog dana preveslali  78 kilometara do Šipana. Svoj kratki dnevnik putovanja dnevno objavljuju na svome Facebook profilu, Argonauti Bjelovar, a njihov podvig prati televizija i sponzori. Druga etapa bila je dugačka i naporna, veslali su od 6 ujutro do 23 sata kada su stigli na Korčulu. Iza sebe su ostavili 110 kilometara. Treći dan su veslali od Šćedra do Rogoznice i zabilježi su i svoj prvi kvar koji su uspješno i brzo riješili u Hvaru, tog trećega dana iza sebe su ostavili 84 kilometra Jadranskog mora. U svim mjestima u koja su do sada pristali imali su toplu dobrodošlicu prijatelja i lokalne uprave, a putem su susretali dupine, pa čak i leptire.(crobloger)

19. 10. 2020.

U Italiju se iz Hrvatske može ali treba znati sljedeće


UMAG - Mnogi mediji danas špekuliraju s temom da li će doći do potpunog gubitka kontrole nad zarazom koja je uzdrmala cijeli svijet i mnoge vlade. Zbog te teme vlasti mnogih europskih država donose nove mjere kako bi situaciju držali pod kontrolom. Istranima i Primorcima su najzanimljivija događanja u susjednoj Sloveniji i Italiji. Slovenska je vlada broj osoba koje se smiju okupiti na jednom mjestu smanjila s deset na najviše šest, a od utorka navečer uvodi se i zabrana kretanja noću od 21 sat do 6 ujutro. Slovenska vlada je sinoć proglasila stanje epidemije Covida-19 za cijelu državu koje će biti na snazi idućih 30 dana s mogućnošću daljnjeg zaoštravanja već važećih epidemioloških mjera i restrikcija. Između ostalog, za odlazak do svojih nekretnina u Istri, slovencima trenutno nije dopušteno od strane njihovih vlasti, izuzetno je dopušteno samo ako za to imaju neki hitan i opravdan razlog, nikako za odmor i rekreaciju. Na službenim stranicama državnog portala RH stoji obavijest kako je Uredbom Ministarstva zdravstva Italije od 8. listopada, određeno da su hrvatski državljani koji putuju u Italiju iz Republike Hrvatske izuzeti od obveze testa na COVID-19. Navedeno vrijedi i za talijanske državljane na povratku iz RH u Italiju. Od 13. listopada do 13. studenoga svi koji dolaze u Italiju iz Hrvatske i zemalja s njihova popisa B ( većinom EU i Shengen ) trebaju popuniti Smoizjavu o opravdanosti za ulazak u RI iz inozemstva  koju trebaju imati uz sebe i pokazati je svim nadležnima na zahtjev. Izjavu i upute možete skinuti na sljedećim linkovima, a za e-upitnik pogledajte posljednji link: IZJAVA, UPUTA, INFO COVID ITALY

17. 10. 2020.

Jadranom bez daha u 10 dana kanuom

detalj sa Havajske utrke

(PRIVLAKA – UMAG) – Još jedan i nadasve zanimljiv morski događaj imat će veze s našom zajednicom. Grupa veslača iz Bjelovara, popularnog naziva Argonauti, inače sada već prekaljeni sudionici natjecanja lađara na Neretvi, krenut će sutra put Prevlake kako bi kanuom šestercem odveslali put dug oko 650 km, cilj im je Savudrija. Pod geslom, Jadranom bez daha 12 kanuista i njihov tim za potporu promovirat će sportsko-turističko-humanitarni projekt koji se realizira u suradnji s Udrugom »Plava krila« čiji su članovi oboljeli od vrlo rijetke bolesti – plućne hipertenzije. No to nije sve, ova sportska ekipa ovime se zapravo počinje pripremati za još jedan u nizu kanu maratona i to onaj na Havajima. Najprestižnija i najzahtjevnija svjetska kanuistička utrka »Maloka'i Hoe« treba se održati za godinu dana na Havajima. Sada već gotovo 70 godina vrhunski međunarodni timovi natječu se u ovoj sada već legendarnoj utrci za prelazak kanala između dva pacifička otoka Molokai i Oahu. U utrci koja obično traje oko 5 sati sudjeluje više od 100 ekipa, mahom sa Havaja ali i z drugih država svijeta. (izvor:Zvono.eu)

16. 10. 2020.

Krajnji sjever poluotoka start je biciklistima koji će se u nedjelju zaputiti prema Poreču


( UMAG, POREČ ) Zanimljiv biciklistički izlet dolazi u naš kraj u nedjelju, 18. listopada. Promotiv Travel Outdoor,  turistička agencija specijalizirana za programe aktivnog odmora dovodi u nedjelju MTD bicikliste koji traže atraktivnu destinaciju i cjelovit doživljaj te jedinstveno iskustvo bez obzira na to o kojem je godišnjem dobu riječ. Biciklistička obalna tura od rta Savudrija preko Umaga i Novigrada do Poreča duga je gotovo 60 kilometara sa oko 350 metara ukupnog uspona što ju čini umjereno laganom, ali prilagođenom za sve rekreativce. Posebice ako se uzme u obzir prateće vozilo koje će biti na raspolaganju za eventualnu asistenciju. Gotovo cijelim putem ruta prolazi uz samu obalu kombinacijom makadama, asfalta, betoniranih šetnica i šumskih staza. Umaška rivijera ima blagu mediteransku klimu, brojne označene biciklističke staze, smještaj prilagođen biciklistima te gotovo položen teren. I okolica Umaga, Novigrad, Poreč i druga mjesta čine Istru primamljivom rekreativcima cijele godine pa čak i u jesenskim i zimskim mjesecima. Cilj će biti u Poreču koji slovi za prijestolnicu kulture, turizma, sporta i zabave na ovim područjima. ( crobloger )                                              


13. 10. 2020.

Gastro uživancija u središnjoj Istri

ISTRA - Ugostiteljski objekti na području TZ središnje Istre održat će od 16. – 31. listopada ove godine manifestaciju „Jesen na pijatu u središnjoj Istri“. Nudit će se razna tradicionalna jela istarske kuhinje spravljena od jesenskih namirnica, s ciljem jačanja gastronomske ponude središnje Istre i boljeg povezivanja OPG-ova i ugostitelja u razdoblju posezone. Atraktivni menu koji će se sastojati od predjela, glavnog jela i deserta nudit će se po promotivnoj cijeni od 100,00 kuna. Ukupno 7 ugostiteljskih objekata nudit će maštovita i tradicionalna jela kao što su: juha od buče - pečeni svinjski but u umaku od gljiva - restani krumpir i sezonska salata - kolač od jabuke; juha od plodova jeseni, kestena i tikve - boškarin u teranu na aromatiziranoj palenti - jesenski mousse od orašastih plodova i čokolade; bučine tajadele s vrganjima i suhim smokvama - bucmasti praščić s prilogom - cheesecake sa smokvom; carpaccio od cuke s domaćom svinjskom jetrenom paštetom - starinska juha od cuke, pancete, krumpira i poriluka - domaće kobasice na gradelama, kiseli kupus i krema od bobići s prošekom - desert od palente s preljevom od aronije i šljiva; juha od buče ili juha od miješanih šumskih gljiva ili istarska maneštra - domaće kobasice i/ili zarebnjak (ombolo) - krumpir na luku i domaćoj panceti, kiseli kupus ili fritaja od miješanih šumskih gljiva - skuta sa smokvama ili palačinke s domaćom marmeladom od smokvi; juha od butternut tikve - svinjski medaljoni u umaku od sezonskih gljiva s domaćom tjesteninom - sezonska salata - kestenasta fantazija; krem juha od buče, tostirane bučine sjemenke, crumble od parmezana - pljukanci s vrganjima i istarskim kobasicama - parfe od kestena. Organizatori manifestacije „Jesen na pijatu u središnjoj Istri“ su TZ središnje Istre, Udruženje obrtnika Pazin i AZRRI - Agencija za ruralni razvoj Istre, a sudjeluju: Agroturizam Stara štala (Borut, Cerovlje), Konoba 2. peron (Cerovlje), Konoba Dišpet (Zajci, Pićan), Konoba Doma (Kranjci, Sveti Petar u Šumi), Konoba Marino (Gračišće), Restoran Čiže (Trviž, Pazin), Pazin Zapad restaurant & wine bar (Stancija Pataj, Pazin). Koji će menu pojedine konobe nuditi provjerite na mjestu događaja !

11. 10. 2020.

Započinju pripreme za bušenje druge cijevi Tunela Učka

PAZIN - Hrvatska Vlada i koncesionar Bina Istra usaglasili su Pod-fazu 2B2-1 kojom se definira izgradnja drugog kolničkog traka od čvora Vranja do tunela Učka - Portala Kvarner, dionice duge 8 km na sjeveroistočnoj strani autoceste, koja uključuje izgradnju 5,63 km dugačke druge cijevi tunela Učka s opremom i poprečnim vezama te izgradnju novog odmorišta na kvarnerskoj strani tunela Učka. Procijenjena vrijednost investicije Pod-faze 2B2-1 iznosi cca 1,5 milijardi kuna, a radovi na dionici trebali bi trajati 3 i pol godine. Po završetku koncesije investicija ostaje u vlasništvu Republike Hrvatske, te se očekuje da će ulaganje u pod-Fazu 2B2-1 utjecati i na rast hrvatskog BDP-a za 0,5%.

10. 10. 2020.

Slavonka zaljubljena u oluje


UMAG – Svi koji su imali priliku upoznati Maju Kraljik i njezin hobi, foto lov na vremenske pojave neće začuditi što se o njoj ovih dana, a i večeras na televiziji, sve više govori. To je rezultat njezina predana rada i ljubavi prema ovoj vrsti fotografije. Kao ljubiteljica meteorologije i stormchasea, koji je vrlo popularan u svijetu ona je podlegla u potpunosti osjećaju nemira kada zna da ide nevrijeme. „Ustvari od malena sam bila fascinirana olujama i općenito meteorološkim pojavama i što je nešto bilo neobičnije, to je mene više privlačilo“ kaže sama za sebe. Njezini  su radovi  cijenjeni diljem Hrvatske i Europe. Njezine fotografije dobivaju jako dobre kritike što i ne čudi, jednu njezinu fotografiju objavili smo i na naslovnici našeg bloga na facebooku, a ista je ušla i u uži izbor za stranicu kalendara Svjetske meterološke organizacije. (crobloger )