27. 08. 2019.

Iza svake muške uprave stoje vrijedne i zaslužne žene

UMAG – Sportsko rekreativna udruga Olimpik iz Umaga djeluje od 2003. godine. Glavne djelatnosti su im organizacija, promicanje, razvoj i unapređenje sporta i sportske rekreacije s naglaskom na trčanje na području cijele sjeverozapadne Istre. Članovi su Hrvatskog atletskog saveza, a u svojem članstvu imaju kako sami kažu vesele i aktivne rekreativce, većinom obiteljske ljude koji uspješno spajaju posao, aktivnosti u slobodno vrijeme i druženja. Nakon četiri uspješne godine mandata održali su sjednicu Skupštine u Umagu i izabrali su novo vodstvo na čelu sa dosadašnjim predsjednikom Nenadom Popović i Borislavom Škarda. Iako u svome članstvu imaju puno dama ovoga puta u Upravni odbor udruge nije izabrana niti jedna pa će i dalje udrugu voditi iskusne muške glave. Udruga je široj javnosti poznatija pod imenom  „Olimpik Umag running team“ iz uz to geslo su organizirali mnoga događanja od kojih svakako treba izdvojiti Ljetnu utrku Umag Night Run (5 i 10 km) s otprilike 500 sudionika iz Hrvatske, Slovenije i Italije, tri izdanja Jazavac Traila u Bujama (10 km) s otprilike 200 sudionika iz Hrvatske, Slovenije i Italije, dva izdanja akvatlon utrke Puntatlon u Umagu s oko 100 sudionika, humanitarna božićna utrka Ho!Ho!Ho! Run koju najavljuju i za kraj ove godine u petom izdanju 26.12. uz sve su bili i domaćini Prvenstva Hrvatske u cestovnom trčanju 2018. Poslovnu godinu završili su sa viškom sredstava u iznosu od 32,613 kn, a ukupni godišnji promet u 2018. godini im je bio 126.000 kn od čega su najviše uprihodili od donacija, mahom trgovačkih društava i prodajom roba ili pružanjem usluga i članarine. / Crobloger /

26. 08. 2019.

Opća opasnost u Umagu


UMAG – Hrvatski Rock bend "OPĆA OPASNOST" osnovala su dvojica mladih županjaca, Slaven Živanović - Žiža i Pero Galić 1992. godine nakon čega su im se pridruživali drugi glazbenici od kojih su neki i napuštali sastav. Do 1997. godine band već ima prepoznatljive hitove,a uspješnu suradnju ostvaruju i sa najboljim hrvatskim tamburašima, Zlatnim dukatima. Potaknuti činjenicom da je bend Opća Opasnost početkom devedesetih izazivao poprilično zanimanje na hrvatskoj rock-sceni, organizatori velikog  spektakla grupe WHITESNAKE  u Hrvatskoj 2008.g. baš njima upućuju pozivnicu da nastupe kao support bend ovim rock legendama. To dečke dodatno motivira za novi početak i da pokušaju ponovo tamo gdje su stali 2001., tako da  u travnju 2009. u zadnjoj, kreativno najboljoj postavi benda, zajedno sa svojim „matičnim“ autorom Marijom Vestićem, bend ulazi u studio i snima svoj novi singl „Uzalud sunce sja“. Opet se ponovilo i na hrvatskom gostovanju grupe URIAH  HEEP 2009. - support bend ponovo OPĆA OPASNOST. Novim singlom, pjesmom ”Uzalud sunce sja” na „15. Međunarodnom festivalu u Bihaću“ 2009. osvajaju nagradu za najbolju izvedbu, zatim nagradu stručnog žirija, te nagradu za sveukupnog pobjednika festivala.Nastavljaju nizati nova diskografska ostvarenja:

Najljepšom svjetskom jahtom upravlja hrvatski kapetan


ZADAR - Luksuzna jahta, dugačka čak 90 metara usidrena je u Zadarskoj luci. Dobila je nagradu i za revolucionaran vanjski dizajn, a zadarski kapetan Klaudio Marcelić priznanje je primio u ime vlasnika broda kojeg je dizajnirao Luiz de Basto. Vlasnik jahte je Ziyad Manasirje ruski milijarder rođen u Jordanu. Osnivač je tvrtke Stroygazconsulting i Manaseer Group iz Jordana. Ima 54 godine i nalazi se na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi svijeta. Vrijednost DAR-a je 175 milijuna dolara.  Za 12 gostiju predviđeno je šest kabina. Goste i vlasnika s obitelji opslužuje 28 članova posade, navodi 057info,a prenosi portal 24sata.

25. 08. 2019.

Žitelji Ulice Sv. Petra bez pristupa novoj cesti

Ulica Sv. Petar u Umagu
bez pristupa novoj cesti
UMAG – Gradska uprava početkom godine najavila je značajne projekte za 2019. godinu. Većinu zamišljenoga su i izvršili o čemu redovno izvještavaju na svojim stranicama. Meni zanimljiva, izgradnja je nove ceste sa pješačkim i biciklističkim stazama. To donosi vidljive promjene u spajanju naselja Špinel s Ulicom 154. brigade HV i poslovnom zonom Marketi. Potonje je baš u tijeku završetka pa će u sljedećim danima nova cesta biti potpuno dovršena i puštena u promet. Snimio sam cestu u posljednjoj fazi opremanja i ono što mi je zapelo za oko je činjenica da je u svemu izostavljena Ulica Svetoga Petra u kojoj živi najmanje 70 obitelji sa preko 200 ljudi. U svemu ne samo da je izostavljen cestovni pristup novoj cesti već je onemogućen prilaz i pješacima, biciklistima i invalidima što mi je nerazumljivo bez obzira na priče o nesuglasicama između investitora koji su sagradili stambene zgrade i Grada Umaga. Ljudi koji tamo žive nemaju s tim veze, a uredno plaćaju obaveze i prirez Gradu Umagu pa je najmanje što im se treba omogućiti je bar pješački ulaz na novu prometnicu. / Crobloger /

24. 08. 2019.

David Krčalić kadetsku karijeru nastavlja u NK Istra 1961

PULA – Mladi David Krčalić iz Umaga zaigrao je za novu kadetsku ekipu iz Pule. Nakon odlaska iz NK Novigrad u NK Istra 1961. zaigrao je u prvoj postavi kadeta koji su u Puli minimalno poraženi u 88. minuti zbog kaznenog udarca. Vratara Basanića savladao je s bijele točke Ganžulić, i time odveo Slaven Belupo u pobjedu.

23. 08. 2019.

Policija intervenirala u nudističkom kampu

POREČ - Policija je 21. kolovoza nakon zaprimljene dojave kako muškarac u nudističkom kampu u Červaru snima i fotografira goste kampa, poslala svoje službenike na mjesto događaja gdje su na djelu zatekli 51-godišnjeg mađara i time potvrdili navode iz prijave. Iako je znakom to izričito zabranjeno, on je mobitelom snimao goste nudističkog kampa. Muškarac je uhićen, privremeno mu je oduzet mobitel te je uz optužni prijedlog zbog počinjenja prekršaja iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira priveden na prekršajni sud. Do pisanja ovog teksta nismo uspjeli saznati ništa o odluci koju je sud donio.

21. 08. 2019.

Borba protiv nepoštenih, nemoralnih i neustavnih kredita


Umag – Građanska inicijativa LEX FRANAK apolitična je neformalna udruga koja ima za cilj proglašenje ništetnosti svih ugovora o kreditima koje su građani sklopili s bankama, a bili su vezani uz CHF te da se isti korisnici obeštete.  Građanska inicijativa Lex franak, prije nekoliko dana u Zagrebu je predstavila prijedlog Zakona o ništetnosti ugovora o kreditima s valutnom klauzulom u švicarskim francima kojim bi se obeštetili svi potrošači, kupci kredita, koje su banke u trenutku sklapanja kredita vodile kao kredite u Švicarskim francima. Te kredite, banke su od trenutka sklapanja Ugovora tretirale kao kredite izdane u CHF, iako su građanima isplatili kredite u kunama. Kupci su kredite prihvaćali zbog manje kamate što je zapravo bila zamka, pa se ubrzo pokazalo da tečaj Švicarskog franka prema Hrvatskoj kuni počinje drastično mijenjati. Povećana razlika tečaja kupce dovodi do ludila i velika većina njih uopće ne može vraćati rate koje su se preračunavale u kune na datum plaćanja, a ostatak kupaca svoje obitelji dovodi do kolapsa jer se svaki mjesec i po desetak godina za redom bore sa plaćanjem rata. Mnogima su ovršeni prihodi pa plaćaju redovno kredit ali njihov ljudski život time prestaje jer se odriču doslovno svega. Svaki Ugovor ima svoju priču, pa bi ovaj Zakon koji izlazi kao prijedlog iz Građanske inicijative Lex franak mogao obeštetiti sve godine patnje svim korisnicima kredita ugovorenih u toj valuti. Ništa im na žalost neće moći ublažiti stres kroz koji su prošli kao i generaciji mladih, njihove djece koja je sve to gledala odrastajući. Ne treba zaboraviti da su i mnoge Jedinice lokalne samouprave također imale ovakve kredite pa su time djelomično i svi stanovnici njihovih područja sudjelovali u vraćanju takvih kredita. Na području Istre također ima mnoštvo građana s takvim kreditima pa ne čudi stoga činjenica da su se u cijeli proces uključili i aktivisti s tog područja.
/ Crobloger /
Kompletan zakonski prijedlog pročitajte na facebooku: https://www.facebook.com/groups/Butiga/permalink/1181108065413492/


20. 08. 2019.

Top food and diners in Istria Nord West

Pošto i sam volim dobro papati, teme u vezi gastronomije koje pronađem na netu ili me neki portali o tome obavijeste s vremena na vrijeme, uvijek me dirnu duboko u želudac. Mene dirnu samo tekstovi, a nepca i ostale organe onih pravih moćnih gurmana zasigurno dirnu svakog puta kada posjete mjesta gdje se dobro jede u našem okruženju. Mada moram priznati da iz svoga skromnog iskustva nisam baš oduševljen kvantitetom namjernica koje se nude u nekim mjestima koja su popularna među gostima, ta mjesta ipak su na dobrom glasu pa samim time i postaju kvalitetna. Kvaliteta tek ovisi o broju gostiju i prometu u kasi, a ne o vrsti i sadržaju koji se nudi, to je često kontradiktorno ali prolazi. Bez obzira na to, ugledni portali koji prate gastronomiju uspijevaju dobiti povratne informacije na temelju kojih objavljuju da li su neka mjesta popularnija od drugih. Da li je tome uistinu pridonijelo i ono što se dobije na tanjuru ? Svakako da je, jer u suprotnom nebi se probili na sam vrh po broju korisnika koji su dali povratne informacije. Po tome kriteriju ja vam ovdje donosim Top 5 naših domaćih i Top 5 susjednih, slovenskih gastro destinacija u priobalju. Kod nas je redoslijed popularnosti sljedeći:  Konoba Nono, Konoba Rustica, Konoba Buščina, Malo Selo i Konoba Da Lorenzo. Kod naših susjeda slovenaca poredak izgleda ovako: Pirat iz Pirana, Ribja kantina iz Portoroža, Pri Mari - Piran, Ostarija - Portorož i Ivo iz Pirana. ( Crobloger - izvor informacija Tripadvisor ) 

19. 08. 2019.

Umaški teniski ATP turnir odavno nije prvi događaj Umaga !


UMAG - Dakako, mnogo je tema o kojima se može pisati, no boravak na Punti uvijek pruža posebnu morsku inspiraciju!  Ovogodišnji ATP Umag je za nama, a mi ga (ne)namjerno propustili. Ali, ajde da vidimo, što smo propustili? Jutarnji šušur na umaškoj špici budi drage uspomene. Susrećem uglavnom iste face već četvrtu godinu za redom. No krenimo redom! Hvala uvaženom čitateljstvu što ste s nama i pratite moja piskaranja na Blogu Umag-Umago! S druge strane, pisanje utemeljeno na objektivnom promatranju osigurava reputaciju izvora koji ima kredibilitet, a na tu činjenicu sam izuzetno ponosan. Pogledom iz nekog drugog kuta mogu realnije sagledati stanje, probleme i ponuditi rješenja. Umag (Umago) se šepuri, pogotovo u ovo doba godine, nudi pregršt atraktivnih sadržaja, a ja volim uvijek nešto novo vidjeti ili raditi. Medijske priče pružaju prepoznatljivost Umaga. Grad ima izuzetno zanimljivu povijest: otkrili su ga rimski plemići i odlučili prisvojiti kao svoju ljetnu rezidenciju. Sav sjaj, raskoš i glamur tih vremena primjetan je na kućama unutar stare gradske jezgre.
Šuška se šuška kako se Hotelska domaćica Venina vraća!

Dobru raspoloživost privatnog smještaja nadopunjava hotelska kuća Plava laguna iliti negdašnji 'Istraturist' . Objekt Sol Sipar preuređen je 2017. godine. Kvantiteta se postiže,mada rastezljivo, kvaliteta usluge varira za ponuđenu cijenu,no pamti se izuzetno priznata hotelska domaćica Venina a njenim stopama otišla je i vrijedna domaćica Marina. A Jaca,alfa i omega  restorana Adriatic?

18. 08. 2019.

Stipe kapa dolje. Ti si naš Feniks. Ti si besmrtan.


Nisam neki strastveni MMA fun, a ni stručnjak borilačkih sportova, ali ovo jutros viđeno za mene je bilo neviđeno. Drevni Egipćani su vjerovali u mitsku pticu Fenix koji bi kako legenda kaže na kraju svog vijeka sebi napravio gnijezdo i izgorio u plamenu, a iz tog praha bi se ponovo rodio, jer mogao je postojati samo jedan Fenix. Time je Fenix postao simbolom besmrtnosti, novog rođenja, nade, postojanosti, vjere, vječnosti. Egipćani su ga zvali bennu. I drugi narodi kasnije preuzimaju taj mitski lik. Grci, rimljani ( simbol vječnosti Rima), u Kini se zvao fenguang ( zaštitnik kineskih vladara ), u Rusiji žar ptica, kod Jevreja milkam.... A u nas Hrvata mogli bi ga nazvati Stipe, jer meni nestručnjaku je ovaj meč tako izgledao. Nakon prve tri runde imao sam osjećaj da je naš Feniks rekao ono što si osobno govorim cijeli moj život: ”Nije gotovo kada je gotovo, nego je gotovo kada ja kažem da je gotovo “.
I onda je bilo gotovo.
I što ono reče Napoleon.
“Dajte mi 100 000 Hrvata da osvojim svijet”
Napoleon je davno shvatio u što sam se i osobno uvjerio.
Stipe kapa dolje. Ti si naš Feniks. Ti si besmrtan.

/napisao: Ivan Selak /